Цветовая схема:
C C C C
Шрифт
Arial Times New Roman
Розмір шрифту
A A A
Кернинг
1 2 3
Изображения:
  • 16600, м. Ніжин, вул. Богуна 1
  • (04631) 2-35-42, (097) 871-88-60
  • [email protected]

Сторінка директора

Іван Артемович Панькевич

11.10.2016

Іван Артемович Панькевич


06 жовтня 2016 року виповнюється 129 років із дня народження Івана Артемовича Панькевича, українського мовознавця, літературознавця, історика, педагога, громадського діяча, одного із засновників товариства «Просвіта» і «Педагогічного товариства Підкарпатської Русі» в Ужгороді, автора шкільних підручників для молодших класів середніх шкіл, праць із літературознавства, фольклору Галичини, краєзнавства, педагогіки.

Іван Артемович Панькевич народився 6 жовтня 1887 р. в с. Цеперові на Львівщині в селянській сім’ї. Навчався у Львівському та Віденському університетах. У 1914—1918 рр. викладав у Тересіянській консулярній академії у Відні, з 1919 р. — в Ужгородській і Перечинській гімназіях; у 1938—1939 рр. — директор Перечинської гімназії. У міжвоєнний період — один із засновників філії товариства «Просвіта» в м. Ужгороді, редагував її «Наукові збірники» та ряд громадсько-просвітницьких і педагогічних журналів («Учитель», «Вінок», «Підкарпатська Русь»). 1939 р. виїхав до Праги, де був обраний доцентом Українського вільного університету (УВУ) і професором Карлового університету (1947 р.). Дійсний член Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Помер у м. Празі.

Як мовознавець досліджував історію української мови XIV-XVIII ст., зокрема на Закарпатті. Опрацював численні рукописні і друковані пам’ятки: «Пандекти Антіоха» 1307 р., Ладомирівське Євангеліє XVII ст., «Тишівську Олександрію» і «Граматику» А. Коцака XVIII ст., ряд грамот тощо. Широко вивчав особливості українських діалектів Закарпаття: «Українські говори Підкарпатської Русі і суміжних областей» (1938); «Нарис історії українських говорів Підкарпатської Русі» (1958); проводив лінгвогеографічні та експериментально-фонетичні їхні дослідження, звертався до питань місцевої топоніміки, ономастики тощо. Збирав зразки української народної творчості Закарпаття (календарно-обрядові пісні та ін.). У педагогічній діяльності обстоював розвиток літературної мови в регіоні на основі поєднання особливостей місцевих говірок із загальноукраїнськими традиціями. Уклав підручник «Граматика руського язика для молодших класів шкіл середніх і горожанських» (1922); розробив проект українського правопису з урахуванням фонетичних особливостей бойківсько-верховинських говорів — т. зв. «панькевичівку» (діяв на Закарпатті до 1945 р.).


Повернення до списку